24.03.2025. jaunumi no Latvijas Lauku foruma par pilsoniskās sabiedrības un lauku attīstības aktualitātēm, NVO noderīgām iespējām un notikumiem Latvijas un Eiropas sadarbības platformās.
Iespējas un jaunumi
Pieteikšanās atpazīstamības zīmei "Viedais Ciems 2025" ir noslēgusies! Atpazīstamības zīmei "VIEDAIS CIEMS 2025" pieteikušies 18 ciemi no visas Latvijas! Šie ciemi ir apliecinājuši savu vēlmi attīstīties, rīkoties un veidot ilgtspējīgu nākotni savām kopienām. Plašāk lasi šeit.
Reģistrācija LINC 2025 ir atvērta – šoreiz Austrijā! Vai vēlies piedalīties vienā no aizraujošākajiem LEADER kopienas pasākumiem Eiropā? LINC apvieno lauku attīstības diskusijas ar sportiskām aktivitātēm un vietējo kultūru – šoreiz gleznainajos Austrijas Alpos! Nezaudē iespēju tikties ar citiem aktīvistiem un apmainīties ar idejām. Vairāk informācijas un reģistrācija šeit.
Līdz 28. martam Latvijas Pilsoniskā alianse aicina nevalstiskās organizācijas aizpildītaptauju, kas palīdzēs novērtēt interešu pārstāvības procesu valsts institūcijās. Aizpildīšana neaizņems vairāk par 10 minūtēm! Ja piedalījāties pērn, pateicamies un ceram uz Jūsu iesaisti arī šogad! Aptauja pieejama šeit.
2.aprīlī aicinām pievienoties otrajam virtuālās politikas dialogam projektā “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās“ starp Latviju un Šlēsvigu-Holšteinu (Vācija). Kopš 2024.gada janvāra Latvijas Lauku forums kopā ar Heinrich-Böll-Stiftung Schleswig-Holstein (Heinriha Bēla fondu Vācijā, Šlēsvigā-Holšteinā) īsteno Vācijas Vides fonda atbalstīto projektu „Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās“. Projekta mērķis ir veicināt energokopienu attīstību Latvijas lauku teritorijās, ņemot vērā labās prakses piemērus no Vācijas. Plašāka informācija un pieteikšanās forma (līdz 28.martam) - šeit.
Līdz 4.aprīlim iespēja iesniegt projektu pieteikumus Ārlietu ministrijas izsludinātajam attīstības sadarbības granta projektu konkursam. Konkursa mērķis ir atbalstīt attīstības sadarbības projektu īstenošanu partnervalstīs, lai veicinātu šo valstu sociālo un ekonomisko attīstību. Konkursā prioritāte ir projektiem Eiropas Savienības Austrumu partnerības valstīs (Ukrainā, Moldovā, Armēnijā), Centrālāzijas valstīs (Kirgizstānā, Tadžikistānā, Uzbekistānā) un Āfrikas valstīs, kā arī atbalstam Baltkrievijas un Gruzijas pilsoniskajai sabiedrībai un neatkarīgajiem medijiem. Plašāk - šeit.
Līdz 7.aprīļa plkst.23:59 iespējams iesniegt projektu pieteikumus Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) Jaunatnes politikas valsts programmas 2025.-2027. gadam ietvaros izsludinātajā atklāto projektu konkursā nevalstiskajām organizācijām (biedrībām un nodibinājumiem) “Atbalsts iniciatīvām jauniešu ar ierobežotām iespējām iekļaušanai sabiedrībā”. Konkursa tiešā mērķa grupa ir jaunieši un jaunieši ar ierobežotām iespējām vecumā no 13 līdz 25 gadiem, īpaši tie, kas līdz šim nav bijuši aktīvi iesaistīt darbā ar jaunatni. Plašāk - šeit.
Līdz 20.aprīlim iespējams pieteikties Zviedrijas – Latvijas sadarbības fonda sadarbības grantiem, kas atbalsta daudzsološu projektu ideju attīstību. Īpaša uzmanība pievērsta apmaiņai un sadarbībai jauniešu sadarbības tīklu veidošanā, lai veicinātu sociālo kohēziju, radošumu, inovācijas un jaunu uzņēmumu veidošanos. Zviedrijas – Latvijas sadarbības fondam var pieteikties ikviens – privātpersonas, darba grupu apvienības, organizācijas, uzņēmumi u.c. Zviedrijas vai Latvijas pilsonība nav obligāta prasība, bet ir jādzīvo kādā no šīm valstīm. Plašāk šeit.
Iespēja pieteikties Forum Synergies 2025. gada stipendiju programmai! Programmā aicināti pieteikties jaunieši, kuri vēlas iegūt praktisku pieredzi lauku attīstībā un iedvesmu saviem nākotnes projektiem. Forum Synergies piedāvā jauniešiem iespēju pavadīt laiku kādā no izvēlētajām vietām Eiropā, mācoties no pieredzējušiem praktiķiem, apgūstot jaunas prasmes un attīstot savas idejas! Plašāka informācija pieejama šeit.
Uzziņai
6. martā Briselē notika ES CAP tīkla LEADER un teritoriālās attīstības apakšgrupas 3. sanāksme, kurā piedalījās arī LLF izpilddirektore. Diskusiju centrā – LEADER nākotne pēc 2027. gada, dažādu valstu pieredze ES fondu administrēšanā un jaunas pieejas vietējai attīstībai. Tika pārrunāta arī kopienu iesaiste stratēģiju izstrādē un sinerģija ar citām ES programmām. Vairāk par sanāksmi šeit.
12. martā Latvijas Lauku foruma pārstāves piedalījās donorvalstu biroja konsultācijas ar Latvijas nevalstiskajām organizācijām, lai apspriestu jaunās EEZ/Norvēģijas grantu programmas "Pilsoniskās sabiedrības fonds" prioritātes. Šīs diskusijas ir būtiskas, lai nodrošinātu, ka jaunā programma atbilst Latvijas pilsoniskās sabiedrības vajadzībām un izaicinājumiem. Pasākumā piedalījās dažādu jomu nevalstiskās organizācijas, kā arī citas ieinteresētās puses.
Latvijas Lauku forums aicina doties un izpētīt Latvijas reģionus, sekojot ieteikumiem, ko veidojuši LLF biedri stāstu sērijā "MŪSU STĀSTI: LATVIJAS VIETAS, KAS IEDVESMO". Šoreiz aicinām apmeklēt Smiltenes novadu, sekojot Abulas lauku partnerības ieteikumiem. Iedvesmojies šeit.
Vai meklē iedvesmu jaunam projektam? Tagad veiksmīgus ES lauku attīstības projektus var atrast vienuviet! Jaunā projektu datubāze ļauj ērti sameklēt idejas, kuras jau ir pierādījušas savu vērtību – no kopienu sadarbības līdz gudrām inovācijām. Ielūkojies un atrodi piemērotāko šeit.
Pieejams viedo lauku gala ziņojums! Uzzini, kā attīstījušies viedie lauki un kādi ir nākamie soļi Eiropas līmenī. Ziņojumā apkopoti secinājumi un ieteikumi, kas var noderēt politikas veidotājiem un vietējām iniciatīvām. Skati pilno ziņojumu te.
Valsts kontrole izstrādājusi ceļvedi pašvaldībām, lai veicinātu uzņēmējdarbību un investīciju piesaisti. Tajā apkopoti ieteikumi un labās prakses piemēri efektīvākai resursu izmantošanai. Pilns ceļvedis pieejams šeit.
Latvijas Pilsoniskā alianse ir publicējusi 2024. gada biedrību un nodibinājumu sektora monitoringu, kurā apkopoti dati par organizāciju skaita dinamiku, darbības un finanšu situācijas attīstību, kā arī nodarbinātību sektorā, reģionālo salīdzinājumu un specifiski sabiedriskā labuma organizācijām. Reģionālās atšķirības liecina par nevienmērīgu pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā. Rīgā koncentrējas 42 % no visām biedrībām un nodibinājumiem. Ārpus galvaspilsētas aktīvākie reģioni ir Kurzeme un Vidzeme. Latgalē un Zemgalē biedrību un nodibinājumu skaits ir zemākais, kā arī šajos reģionos novērojams procentuāli vismazākais jaunu biedrību un nodibinājumu pieaugums. Ziņojums pieejams šeit.
Latvijas Lauku foruma fokusā 7. Latvijas Lauku kopienu parlaments notiks Mālpilī
No 2025.gada 11. līdz 13. jūnijam jau septīto reizi notiks Latvijas Lauku kopienu parlaments (LLKP), kas šoreiz norisināsies vietā, kas aizrauj un iedvesmo – Siguldas novada Mālpilī. 7. Lauku kopienu parlaments aktualizē jebkuram lauku reģionam aktuālus jautājumus un pulcēs vietējo kopienu līderus, politikas veidotājus, pašvaldību pārstāvjus, uzņēmējus un lauku attīstības entuziastus no visas Latvijas. Šis būs nozīmīgs notikums lauku attīstības jomā, kur galvenā uzmanība tiks pievērsta kopienu un NVO kapacitātei, ilgtspējīgai, krīžnoturīgai un pašpietiekamai darbībai vietējo teritoriju attīstībai. Pieteikšanās dalībai - šeit. Vietu skaits ierobežots, tāpēc neatliec pieteikšanos uz pēdējo brīdi.
Latvijas Lauku foruma fokusā Aicinām aizpildīt Latvijas Lauku kopienu parlamenta barometru
Lauku barometrs ir iniciatīva, kuru biedrība "Latvijas Lauku forums" īsteno kopš 2021. gada, lai izvērtētu, kā ir īstenoti procesi, kas nozīmīgi kvalitatīvas un ilgtspējīgas lauku vides veidošanai un kā aktuāli izvirzīti jau iepriekšējos sešos Latvijas Lauku kopienu parlamentos. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts sniegt savu viedokli par situāciju lauku teritorijā, aizpildot LLF temperatūras mērītāju – lauku barometru šeit.
Gaidāmie notikumi
26.marts 18:00 - 20:00 | tiešsaiste.Vietējo kopienu spēcināšana ilgtspējīgam kultūras mantojumam. Vebinārs izcels vietējo kopienu nozīmi pārejā uz iekļaujošu, gudru un ilgtspējīgu kultūras mantojuma izmantošanu, sniedzot praktiskus piemērus un stratēģijas tā pieejamības un nozīmīguma veicināšanai. Dalībnieki apspriedīs digitālo inovāciju ietekmi, jaunu funkciju piešķiršanu neizmantotām ēkām un sabiedrības iesaistes metodes, lai veidotu radošāku un iekļaujošāku sabiedrību. Plašāk - šeit. (angļu val.)
28.marts 11:00-12:00 | tiešsaiste. Latvijas Pilsoniskās alianses tiešsaistes pasākums "Biedrību un nodibinājumu monitoringa prezentācijas pasākums", pieteikšanās dalībai līdz 27.marta 17:00 aizpildot anketu šeit.
2.aprīlis 11:00-14:00 | tiešsaiste.Otrais virtuālais politikas dialogs starp Latviju un Vāciju projektā “Energokopienu stiprināšana Latvijas lauku teritorijās“. Plašāka informācija un pieteikšanās dalībai (līdz 28.martam) šeit.
8.-9.aprīlis "No vīzijas līdz darbībai: lauku apvidu iespēju nodrošināšana nākotnei/From vision to action: Empowering rural areas for the future", 2.Lauku Pakta konference. Reģistrācija dalībai līdz 7.februārim, Château du Biez, Beļģija. Plašāka informācija un pieteikšanās forma šeit.
25.-26. aprīlis REZERVĒ DATUMU! Latvijas Lauku foruma 20 gadu dzimšanas dienas svinības Skrīveros un Krapē. Plašāk - šeit.
7.maijs 14:00 | tiešsaiste. Good Practice Webinar Sustainable rural tourism/Labo prakšu tiešsaistes seminārs Ilgtspējīgs tūrisms lauku reģionos. Pieteikšanās līdz 31.martam. Plašāka informācija un pieteikšanās šeit. (angļu val.)
8.maijs Shaping the future of farming and the agri-food sector/ Konference par lauksaimniecības un pārtikas nākotnes vīziju, Brisele, Beļģija. Pasākuma mērķis ir veidot noturīgu un uz nākotni vērstu ES lauksaimniecības un pārtikas sektoru, kas atbilst gan šodienas, gan nākotnes vajadzībām. Plašāk - šeit.
14.-15.maijs FUTURAL 1st EU Rural Innovation Forum/ FUTURAL 1. ES Lauku inovāciju forums, Zelaieta Zentroa (Amorebieta-Etxano, Spānija). Programma un pieteikšanās (līdz 14.martam) pieejama šeit.
11.-13.jūnijs REZERVĒ DATUMU! 7.LATVIJAS LAUKU KOPIENU PARLAMENTS, Siguldas novada Malpilī. Plašāka informācija un pieteikšanās dalībai - šeit.
Latvijas Pilsoniskās alianses veidotais ziņu izdevums "NESĒDI TUMSĀ" par NVO aktualitātēm
Latvijas Pilsoniskā alianse ir publicējusi 2024. gada biedrību un nodibinājumu sektora monitoringu;
Memoranda padomes sēdē diskutēs par aktualitātēm sabiedrisko mediju attīstībā, politikas plānošanā un Pašvaldību vēlēšanās;
Nacionālās Trīspusējās sadarbības padomes sēdē izskata priekšlikumus par birokrātijas mazināšanu;
Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes jaunumi un aktualitātes
Pētījuma “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmas padziļināts izvērtējums un pasākumi pārtikas izšķērdēšanas mazināšanai” rezultātu prezentācija;
ZM: Dalībvalstis Briselē apspriedīs Eiropas Komisijas redzējumu nākamā plānošanas perioda lauksaimniecības un pārtikas politikai;
Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija (LBLA) organizācijas 30. gadadienā aicina uz konferenci «Bioloģiskā Baltija: izcilākie piemēri un attīstības prognozes»;